Substancje mitochondrialne: witamina B3

Substancje mitochondrialne: witamina B3

Coraz więcej mówi się o medycynie mitochondrialnej. To specyficzny dział medycyny, który obecnie naprawdę intensywnie się rozwija. Okazuje się jednak, że tak naprawdę mało kto o niej słyszał. Spróbujemy chociaż trochę przybliżyć samą medycynę mitochondrialną, a także substancje mitochondrialne.

Krótki zarys historii

Medycyna mitochondrialna ma swoje początki w XIX wieku. To wówczas po raz pierwszy opisano samo mitochondria, wskazują również na ich rolę. W latach sześćdziesiątych następnego stulecia wskazano, że na kondycję mitochondriów negatywnie wpływają takie czynniki, jak:

  • stres;
  • zła dieta;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • niektóre leki.

Dzisiaj wiemy już, jakie substancje wpływają na mitochondria pozytywnie. Są to tak zwane substancje mitochondrialne, których rola jest ogromna. Jedną z nich jest witamina B3.

Witamina B3 w różnej postaci

Witamina B3 to jedna z istotniejszych substancji mitochondrialnych. Kiedy zaczyna jej brakować, pojawia się nieustanne uczucie zmęczenia i znużenia nie mające jednak nic wspólnego z tym, co robiliśmy. Dzięki witaminie B3 komórki mogą pracować prawidłowo. Obecnie suplementacja witaminy B3 nie stanowi najmniejszego problemu. Warto jednak pamiętać, że produkty dość znacznie się między sobą różnią, jeśli chodzi o jakość. Najlepsze są te, w których zawarta jest witamina B3 w postaci niacynamidu. Charakteryzuje się ona bardzo dobrą wchłanialnością, a jednocześnie jest świetnie tolerowana przez organizm. Witamina B3 w takiej formie nie prowadzi do rozszerzania się naczynek krwionośnych.