Niedobory koenzymu Q10 - objawy

Niedobory koenzymu Q10 – objawy

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu każdego człowieka jest zależne od bardzo wielu czynników. Jednym z nich jest koenzym Q10 i jego odpowiednie stężenie w naszym ciele. Dostarczamy go wraz z pokarmem, jak i sami produkujemy – z wiekiem jednak, zwłaszcza po 35 roku życia, coraz mniej.

Ne jego niedobór zazwyczaj narzekają sportowcy, osoby funkcjonujące na co dzień w zanieczyszczonym środowisku, jak i takie cierpiące na schorzenia o różnej naturze. Jak można rozpoznać, że w naszym ciele za mało jest tej substancji? Poznaj podstawowe objawy.

NIe lekceważ tych objawów 

Koenzym Q10 i jego niedobór, podobnie jak w przypadku innych substancji, do których można zaliczyć między innymi selen, suplement mangan, chrom w tabletkach, l karnitynę, kwas alfa liponowy, czy też witaminę B complex, K2 MK7, D3 oraz C, daje nam pewne sygnały, które warto jest poprawnie odczytać. Jeżeli w organizmie nie ma dostatecznego stężenia koenzymu Q10, wtedy możemy odczuwać długotrwałe zmęczenie. Zaobserwować można również osłabienie fizyczne, jak i spadek odporności.

Do poważniejszych objawów z pewnością zalicza się chociażby zmniejszona wydolność serca, mogąca prowadzić do zaburzenia w pewnym stopniu jego pracy. Są to najczęstsze objawy. Należy jednak pamiętać, że mogą być one niejednoznaczne i wskazywać na zupełnie coś innego. 

Dobra dieta i dawkowanie to podstawa 

We wszystkim należy zachować umiar. Koenzym Q10 również podlega tej zasadzie. Decydując się na jego suplementację należy w pierwszej kolejności zapoznać się z dołączoną do niego ulotką. W przypadku, kiedy zaobserwuje się jego niedobory w swoim organizmie, warto wzbogacić i urozmaicić swoją dietę o pełnowartościowe produkty, które z pewnością tylko i wyłącznie pozytywnie wpłyną na nasze ciało.